Pinokio - opracowanie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Pinokio – plan wydarzeń

1. Znalezienie kawałka drewna przez Majstra Antonia.
2. Dziwne dźwięki wydawane przez pieniek.
3. Wizyta Dżeppetto u Majstra.
4. Kłótnia staruszków.
5. Praca przy rzeźbieniu Pinokia.
6. Pierwsze psoty pajacyka.
7. Dżeppetto w więzieniu.
8. Gorzkie rady Gadającego Świerszcza zakończone jego śmiercią.
9. Nieudana próba upichcenia omletu.
10. Nieopatrzne zwęglenie stóp przez Pinokia.

11. Powrót Dżeppetta i śniadanie złożone z trzech... więcejPinokio – skrócony plan wydarzeń

1. Znalezienie kawałka drewna przez Majstra Antonia.
2. Wyrzeźbienie przez Dżeppetta pajacyka - Pinokia.
3. Psoty niesfornej marionetki.
4. Odrzucenie rad Gadającego Świerszcza.

5. Powrót Dżeppetta i obietnica poprawy Pinokia.
6. Przedstawienie w Wielkim Teatrze Marionetek.
7. Hojność Ogniojada.
8. Oszukanie Pinokia przez kulawego Lisa i ślepego Kota.
9. Napad zbójców i powieszenie Pinokia na dębie.
10. Gościna u Wróżki o Błękitnych Włosach.
11. Oszukańcze... więcejGeneza „Pinokia”

Ojcem Pinokia był Carlo Collodi, rozczarowany weteran armii rewolucyjnej Giuseppe Garibaldiego. Kiedy Collodi wrócił do rodzinnej Toskanii w 1861 roku, okazało się, że rewolucja pozostawiła Włochy w rękach skorumpowanej klasy rządzącej, która oferowała jedynie nieco więcej wolności, niż wcześniej panujący Austriacy. Nowy system krytykował w pismach, które założył: „Uliczna Lampa” oraz „Kontrowersje”, jednak zostały... więcejCzas i miejsce akcji „Pinokia”

Czas akcji nie został w powieści nakreślony. Z pewnością nie sięga bardzo dawnych czasów, ale też nie jest nam współczesny. Możliwe, że pewne społeczne realia odwzorował Collodi na podstawie własnych obserwacji. Akcja trwa ponad dwa lata, o czym świadczy fakt, że Dżeppetto przebywa wewnątrz wielkiego rekina dwa lata. Ponadto Pinokio pięć miesięcy spędza w Krainie Zabawek, zaś cztery miesiące odbywa karę w areszcie w Mieście Głupców.... więcej„Pinokio” – problematyka

„Pinokio” to przede wszystkim powieść, która skupia się na możliwości przemiany. Autor pokazuje, że nawet krnąbrny bohater bez serca może, dziki przygodom i doświadczeniom stać się wrażliwy i dobry. Pinokio świadomie został uczyniony marionetką, by trudniej było się z nim utożsamiać czytelnikom. Jednak w rzeczywistości cechy, jakie przed zmianą nosi Pinokio posiada wiele rozpuszczonych i niegrzecznych dzieci. Collodi zdaje... więcejNarracja „Pinokia”

Narrator w „Pinokiu” mówi w trzeciej osobie. Jest wszechwiedzący – zna zarówno przygody głównego bohatera, jak i jego myśli, a także myśli pozostałych występujących w powieści osób. Narrator powieści „Pinokio” zwraca także się bezpośrednio do czytelnika, a konkretnie do dzieci. Widać to już na początku utworu, gdy czytamy:
Dawno, dawno temu był sobie…
- Król! – powiedzą natychmiast moi mali... więcejPrzestrogi moralne w „Pinokiu” Collodiego

Przez cały okres dojrzewania Pinokia, tytułowego bohatera utworu Carlo Collodiego, otrzymuje on od osób, którzy są w jego bezpośrednim otoczeniu wiele rad i przestróg. Najpierw mądrych pouczeń udziela mu jego ojciec – Dżeppetto. Gdy mały grymasi, nie chcąc zjeść ogonków od gruszek stolarz mówi, że nie należy ich wyrzucać, bo zawsze mogą się przydać. I rzeczywiście głodny Pinokio zjada obierki i ogonki, a ojciec komentuje to, mówiąc:... więcej