„Pinokio” – problematyka - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Pinokio” to przede wszystkim powieść, która skupia się na możliwości przemiany. Autor pokazuje, że nawet krnąbrny bohater bez serca może, dziki przygodom i doświadczeniom stać się wrażliwy i dobry. Pinokio świadomie został uczyniony marionetką, by trudniej było się z nim utożsamiać czytelnikom. Jednak w rzeczywistości cechy, jakie przed zmianą nosi Pinokio posiada wiele rozpuszczonych i niegrzecznych dzieci. Collodi zdaje się tłumaczyć, że dopiero dzięki ukazaniu dobrego serca stajemy się prawdziwymi ludźmi tak, jak to stało się z jego bohaterem.

Pinokio powstał z kawałka niewielkiego drewna. Dzięki magii ożył i stał się drewnianym synem Dżeppetta. Jego największym marzeniem było stać się prawdziwym chłopcem. Miało tak się stać, jeśli zachowa się jak grzeczne i posłuszne dziecko. Niestety, mimo szczerych chęci Pinokio wciąż łamał zasady i wpadał w tarapaty. Gdy nawet stał się przykładnym uczniem za namową Knota usiekł do Krainy Zabawek, za co spotkała go kara – stał się osłem. Na szczęście, chłopiec wciąż kochał swego ojca i dzięki tej miłości zmienił się. Stał się posłuszny i troskliwy i ostatecznie, dzięki wróżce stał się żywym chłopcem.

Powieść Collodiego opowiada więc o dorastaniu i dojrzewaniu poprzez ciężką pracę nad sobą i własnym charakterem. Początkowo kukiełka ma słaby charakter i często ulega impulsom lub namowom otoczenia. Z czasem zaczyna dostrzegać swą lekkomyślność i to, że rani innych. Pragnie się zmienić. Metamorfoza zachodzi stopniowo, aż w końcu Pinokio staje się normalnym chłopcem.

Powieść „Pinokio” obejmuje złożoną sieć kwestii moralnych. Krytycy zauważyli jego antyautorytarny ton, zaznaczenie kontrastu między bogactwem i ubóstwem, a także niechęć do pełnego hipokryzji systemu sądownictwa. Moralizatorski Gadający Świerszcz – zewnętrzne sumienie bohatera – zostaje przez bohatera zagłuszony – pada martwy od uderzenia młotkiem. Pinokio Collodiego jest bardziej zły, egoistyczny i agresywny niż w wersji Disney’a . Ostatecznie Pinokio wyrasta z samolubnego dziecka, kierującego się zasadą przyjemności i dorasta, rozumiejąc uczucia innych ludzi. Psychologiczne badania nad historią Pinokia obejmują freudowską analizę nosa marionetki oraz podejście Junga do „cienia” postaci, takich jak Knot.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Pinokio – plan wydarzeń
2  Czas i miejsce akcji „Pinokia”
3  Carlo Collodi - biografiaKomentarze
artykuł / utwór: „Pinokio” – problematyka    Tagi: